لوگوی شهرداری لار  سال 1395 اقتصاد مقاومتی ,اقدام و عمل
1401/08/12 به همت شهرداری لار؛ تمثال حضرت آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی و آیت الله سید عبدالحسین لاری بر دیوار شهر جلوه گری می کند
به همت شهرداری لار؛ تمثال حضرت آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی و آیت الله سید عبدالحسین لاری بر دیوار شهر جلوه گری می کند

به همت شهرداری لار، تمثال حضرت آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی امام جمعه فقید لارستان بر دیوار ورودی کوچه ای در شهرقدیم لار که منزل آن عالم ربانی در آن واقع شده، نقش بسته و جلوه گری می کند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری لار؛ واحد زیبا سازی شهرداری در یک اقدام تحسین برانگیز و توسط مهدی باقرنژاد و امیر عزمی دو تن از هنرمندان توانمند لارستانی، تمثال حضرت آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی امام جمعه فقید لارستان را به نحوی زیبا و هنرمندانه بر دیوار ورودی کوچه ای که منزل آن عالم وارسته واقع شده، طراحی و اجرا نموده است.

تمثال حضرت آیت الله سید عبدالحسین دزفولی نجفی لاری در حال نماز و راز و نیاز با معبود  هم در روبروی تمثال حضرت آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی در حال اجراست.

این طرح با اعتباری بالغ بر 200 میلیون ریال از محل در آمد شهرداری لار، طراحی و اجرا شده است.

حضرت آیت ‌الله سید عبدالعلی آیت ‌اللهی، فرزند مرحوم آیت ‌الله آقا سید عبدالمحمد فرزند مرحوم آیت ‌الله حاج سید عبدالحسین دزفولی نجفی لاری در سال 1299 خورشیدی در جهرم تولد یافت. وی تحصیل را از مکتب خانه آغاز کرد و پس از آن وارد مدرسه علمیه خان در حوزه علمیه شیراز شد.

مرحوم حضرت آیت ‌الله سید عبدالعلی آیت ‌اللهی با اتمام دروس مقدمات و سطح در شیراز، راهی حوزه علمیه قم شد و در محضر آیات عظام سید صدرالدین صدر و سید محمدتقی خوانساری؛ درس خارج فقه و اصول و نزد میرزا محمدعلی حکیم نمازی و ملا احمد دارابی؛ فلسفه و منظومه را فرا گرفت.

این عالم ربانی در شهر نجف عراق بود که به پیشنهاد برخی از عالمان و پیرو درخواست‌های مردم شهرستان لارستان به ایران بازگشت و مرجع امور دینی مردم این منطقه شد. این هجرت علاوه بر ثمرات و خیرات فراوان تبلیغی و اجتماعی برای لارستان، مانع از انجام امور علمی مرحوم آیت‌اللهی نشد و وی در لار به تدریس علوم دینی پرداخت و از این رهگذر شاگردان بسیاری تربیت کرد.

قیام طوایف لُر و نَفَر در سال 1342به رهبری حضرت آیت‌الله آیت‌اللهی از منحصر به فردترین رخدادهای تاریخ اولیه نهضت انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

این قیام که سرآغاز قیام عمومی عشایر منطقه فارس به شمار می‌آمد با کسب تکلیف از امام خمینی (ره) آغاز شد و در آن، موثرترین نیروهای عشایری منطقه لارستان از طوایف دولخانی، لر و نفر، قائدی و یزدخواست شرکت داشتند.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با توجه به شرکت فعالانه مرحوم آیت ‌اللهی در نهضت امام خمینی (ره)، ایشان از سوی امام راحل به امامت جمعه لار منصوب شد و همچنان در سنگر سیاست و اجتماع منشا خیرات فراوان بود.

تعداد بازدید: 148
Powered by DorsaPortal